INDEX -> Numizmatyka -> Monety Świata -> Afryka -> Afryka Centralna- równikowa


Burundi
pozycji w kategorii: 6
Burundi, Republika Burundi(Republika y’Uburundi; République du Burundi), stolica Bujumbura – państwo bez dostępu do morza położone w Afryce Wschodniej graniczy z Rwandą, Tanzanią, oraz z Demokratyczną Republiką Kongo.
Była kolonia belgijska, niepodległa od 1 lipca 1962 roku
Waluta: 1 frank burundyjski = 100 centymów (BIF)

Cameroon (Kamerun)
pozycji w kategorii: 19
Kamerun, Republika Kamerunu (Cameroun, République du Cameroun, Cameroon, Republic of Cameroon)– państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineą Równikową. stolica Yaounde
Po I wś Kamerun został terytorium mandatowym Ligi Narodów, podzielonym pomiędzy Wielką Brytanię i Francję. Francuska część uzyskała niepodległość w 1960r. W 1961r., 2/3 terytorium brytyjskiej części przyłączono do Nigerii, a 1/3 do Republiki Kamerunu, która przekształcona została w Federacyjną Republikę Kamerunu.
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów (XAF)

Central African Republic (Rep.Środkowoafrykańska)
pozycji w kategorii: 8
Republika Środkowoafrykańska (République centrafricaine) – państwo w środkowej Afryce, w dorzeczach rzek Konga i Szari, graniczące z Kamerunem, Czadem, Sudanem, Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga i Kongiem. Stolica Bangui
Republika pełną niepodległość uzyskała 13 sierpnia 1960. Wczęsniej była kolonią francuską Ubangi-Szari w składzie Francuskiej Afryki Równikowej.
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów (XAF)

Central African States
pozycji w kategorii: 63
Unia Centralnej Afryki (Central African States)- wspólna waluta używana w niektórych krajach centralnej Afryki od 1974r. Instytucją odpowiedzialną za emisję pieniądza i politykę pieniężną w centralnej Afryce jest Bank Państw Afryki Środkowej (BEAC).
Frank CFA (XAF) jest walutą obiegową w następujących państwach: Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Kongo, Gwinea Równikowa, Gabon.
Sygnatury państw na monetach:
A = Czad; B = Republika Środkowoafrykańska; C = Kongo; D = Gabon; E = Kamerun.
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów (XAF)

Congo Democratic Reppublic (Kongo-Kinszasa))
pozycji w kategorii: 53
Demokratyczna Republika Konga (République démocratique du Congo) – drugie pod względem wielkości państwo Afryki, ze stolicąw Kinszasie. Graniczy z: Angolą, Burundi, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Rwandą, Sudanem Południowym, Tanzanią, Ugandą i Zambią. W okresie kolonialnym Wolne Państwo Kongo (do 1908) i Kongo Belgijskie (do 1960). Po uzyskaniu niepodległości w latach 1971-1997 jako Zair. Dla odróżnienia od Republiki Konga (Kongo-Brazzaville), DR Konga nazywana również jako Kongo-Léopoldville,a obecnie po zmianie nazwy stolicy, jako Kongo-Kinszasa. Waluta: 1 frank kongijski = 100 centymów (CDF)

Congo Republic - (Kongo-Brazzeville)
pozycji w kategorii: 5
Kongo, Republika Konga, (République du Congo) stolica - Brazzeville - państwo w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gabonem, Kamerunem, Republiką Środkowoafrykańską, Angolą (Kabinda), Demokratyczną Republiką Konga.
W czasach kolonialnych występowało pod nazwą Kongo Francuskie i Kongo Środkowe, a po odzyskaniu niepodległości 15 sierpnia 1960, jako Kongo-Brazzaville do 1969r, później Ludowa Republika Konga do 1991 roku.
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów (XAF)

Djibouti (Dżibuti)
pozycji w kategorii: 11
Dżibuti (Djibouti, arab. جيبوتي),Republika Dżibuti (Republic of Djibouti,جمهورية جيبوتي ,), stolica Djibouti; – państwo we wschodniej Afryce, nad Zatoką Adeńską i cieśniną Bab al-Mandab. Graniczy z Somalią (a dokładniej z Somalilandem), Etiopią i Erytreą. Dawny protektorat i kolonia francuska - Somali Francuskie, od 1947 ze statusem terytorium zamorskiego Francji. W 1967 r nazwa została zmieniona na Francuskie Terytorium Afarów i Issów. 27 czerwca 1977 roku Terytorium uzyskało niepodległość pod nazwą Dżibuti Waluta: 1 frank dżibutyjski = 100 centymów (DJF) Francuskie Terytorium Afarów i Issów.

East Africa 1895–1963
pozycji w kategorii: 84
Protektorat Afryki Wschodniej (East Africa Protectorate lub British East Africa)– historyczne brytyjskie terytorium, protektorat na wschodnim wybrzeżu Afryki. Zajmował dzisiejsze terytorium Kenya, Tanzania, Uganda i część Somalii. Powstał w wyniku likwidacji Kompanii Wschodnioafrykańskiej i przejęcia administracji w Brytyjskiej Afryce Wschodniej przez rząd brytyjski.
Waluta: szyling Brytyjskiej Afryki Wschodniej

Equatorial African States 1960-1973
pozycji w kategorii: 4
Unia Afryki Równikowej (Equatorial African States)- unia monetarna zawarta przez : Camerun, Chad, Congo, Central Africa i Gabon w 1960 r. W 1974 przekształcona w Central African States.
Waluta: 1 frank = 100 centymów

Equatorial Guinea (Gwinea Równikowa)
pozycji w kategorii: 2
Gwinea Równikowa Republika Gwinei Równikowej (Guinea Ecuatorial, República de Guinea Ecuatorial, Republic of Equatorial Guinea) – państwo w centralnej Afryce. Graniczy z Kamerunem i Gabonem. Stolica Malabo;
Kolonia hiszpańska pod nazwą Gwinea Hiszpańska - niepodległość od 12 października 1968r.
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów (XAF)

Ethiopia
pozycji w kategorii: 13
Etiopia, Federalna Demokratyczna Republika Etiopii - Federal Democratic Republic of Ethiopia, dawniej Abisynia, stolica Addis-Abeba – państwo położone we wschodniej Afryce. Graniczy z: Kenią, Sudanem, Sudanem Południowym, Dżibuti, Somalią i Erytreą.
w latach 1936-1941 kolonia w składzie Włoskiej Afryki Wschodniej, do 1974 roku - cesarstwo, 1974-1991 - reżim wojskowy, od 1991 - republika.
Waluta: 1 birr = 100 centów (ETB)

French West Africa 1895-1958 (Fr. Afr. Zachodnia)
pozycji w kategorii: 10
Francuska Afryka Zachodnia -(French West Africa, Afrique occidentale française) - Federacja francuskich terytoriów zależnych w Afryce Zachodniej ze stolicą w Saint Louis (1895-1902)oraz w Dakarze(1902-1960). W skład wchodziły: Senegal, Mauretania, Sudan Francuski (obecnie Mali), Gwinea, Wybrzeże Kości Słoniowej, Górna Wolta (Burkina Faso), Dahomej (Benin) i Niger. W 1958r. federacja rozpadła się na odrębne republiki autonomiczne, które w 1960 uzyskały niepodległość.
Waluta: frank Francuskiej Afryki Zachodniej

Gabon
pozycji w kategorii: 12
Gabon, Republika Gabońska (République Gabonaise) – państwo położone w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gwineą Równikową, Kamerunem i Kongiem. Stolicą i jest Libreville.
Była kolonia francuska - niepodległość od 17 sierpnia 1960.
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów (XAF)

Gambia
pozycji w kategorii: 24
Gambia, Republika Gambii, (Republic of the Gambia)– państwo położone w zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Od północy, południa i wschodu graniczy z Senegalem. Od zachodu posiada dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Jej stolicą jest Bandżul
Była brytyjska kolonia uzyskała niepodległość w 1965r.
Waluta: 1 dalasi = 100 butut (GMD)

Katanga - 1960–1963
pozycji w kategorii: 1
Katanga (State of Katanga, État du Katanga) - Katanga – historyczne państwo w Afryce, istniejące w latach 1960–1963. Po uzyskaniu niepodległości przez Demokratyczną Republikę Konga 30 czerwca 1960, prowincja Katanga ogłosiła 11 lipca niezależność od nowo powstałego państwa. Trzy lata później wojska ONZ przywróciły kontrolę rządu centralnego.
Waluta: frank katangański

Kenya
pozycji w kategorii: 113
Kenia,Republika Kenii (Republic of Kenya, Jamhuri ya Kenya)-państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Graniczy z: Somalią, Etiopią, Sudanem Południowym, Ugandą, Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi. Kenia jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Była kolonia brytyjska - niepodległość uzyskała 12 grudnia 1963r.
1 szyling kenijski = 100 centymów (KES)

Ruanda-Urundi 1922–1962
pozycji w kategorii: 3
Ruanda-Urundi – dawne terytorium mandatowe Belgii - podczas I wś oddziały belgijskie zajęły wchodzące w skład Niemieckiej Afryki Wschodniej Królestwo Rwandy i Królestwo Burundi. W 1946 Ruanda-Urundi stała się terytorium powierniczym ONZ. W 1959 Rwanda i Burundi otrzymały autonomię wewnętrzną a 1.07.1962 nadano Rwandzie i Burundi niepodległości.
Waluta: 100 centimes = 1 Franc

Rwanda
pozycji w kategorii: 35
Rwanda, Republika Rwandy (Republic of Rwanda) – państwo w środkowo-wschodniej Afryce, graniczące z: Demokratyczną Republiką Konga, Tanzanią, Ugandą iBurundi. Jeden z najgęściej zaludnionych krajów w Afryce. Stolicą Rwandy Kigali.
Rwanda była kolonią niemiecką, po I wś przeszła pod administrację belgijską jako mandat Ligi Narodów. Niepodległość uzyskała 1.07.1962r.
Waluta: 1 frank rwandyjski = 100 centymów (RWF)

São Tomé and Príncipe
pozycji w kategorii: 6
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca - (São Tomé and Príncipe, República Democrática de São Tomé e Príncipe), stolica Sao Tome. Państwo w Zatoce Gwinejskiej, na północ od równika, składające się z pięciu wysp, z których dwie są zamieszkane.
Portugalia przyznała wyspom niepodległość 12 lipca 1975 roku.
Waluta: 1 dobra (waluta) = 100 centavos (STD)

Seychelles (Seszele)
pozycji w kategorii: 35
Seszele (Republic of Seychelles, Repiblik Sesel , République des Seychelles) - stolica Victoria. Państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Pobliskie państwa i terytoria zamorskie to Mauritius i Reunion na południe oraz Malediwy na północny wschód.
29 czerwca 1976 Wielka Brytania przyznała Seszelom niepodległość
Waluta: 1 rupia seszelska = 100 centów (SCR)

Somalia
pozycji w kategorii: 35
Somalia, Federalna Republika Somalii (Soomaaliya; arab. الصومال,)– państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim (zwanym Rogiem Afryki). Przylega do Oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej. Graniczy z Dżibuti, Etiopią i Kenią. Stolica - Mogadisz.
1 lipca 1960 – z połączenia Somalii Brytyjskiej i Somalii Włoskiej powstała niepodległa Republika Somalijska.
Waluta: 1 szyling somalijski = 100 centów (SOS)

Somaliland
pozycji w kategorii: 3
Somaliland (Republika Somalilandu) – islamska republika, nieuznawana przez społeczność międzynarodową, leżąca we wschodniej Afryce nad Zatoką Adeńską. Somaliland ogłosił secesję od Somalii w 1991 roku i od tamtej pory zdołał zbudować funkcjonujący organizm państwowy z demokratycznie wybieranym prezydentem i parlamentem. Graniczy z Dżibuti, Etiopią i Puntlandem – inną częścią Somalii. Stolica - Hargejsa
Waluta: szyling Somalilandu (SlSh)

Tanzania
pozycji w kategorii: 77
Tanzania, Zjednoczona Republika Tanzanii (Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) – państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki i Zanzibaru, co symbolizowała nazwa utworzona z pierwszych sylab nazw obu krajów TAN+ZAN. W skład Tanzanii weszła również wyspa Pemba położona blisko Zanzibaru. Oficjalną stolicą Tanzanii jest Dodoma, do 1981 roku było nią Dar es Salaam Tanzania jako państwo powstało w 1964 roku z połączenia Tanganiki (niepodległej od 1961 r.) i Zanzibaru (niepodległego od 1963 r.) jako Zjednoczona Republika Tanganiki i Zanzibaru, a od października 1964 roku jej oficjalną nazwą jest Zjednoczona Republika Tanzanii Waluta: 1 szyling tanzański = 100 centymów (TZS)

Uganda
pozycji w kategorii: 22
Uganda, (Republic of Uganda, Jamhuri ya Uganda) - stolica Kampala. Państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii. Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty. W 1894 utworzono protektorat Ugandy, w skład którego weszło 5 królestw: Ankole, Buganda, Bunyoro, Busoga i Toro. W 9.10.1962r federacja Ugandy uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii. W 1967 zniesiono historyczne monarchie. Waluta: 1 szyling ugandyjski = 100 centów (UGX)

Koszyk

Brak towarów w koszyku.

Przejdź do: